Het dieet bij hyperfosfatemie is complex. Studenten diëtetiek hebben een Fosfaatpiramide ontwikkeld die kan worden gebruikt als voorlichtingsmateriaal naar patiënten.
De Fosfaatpiramide van D'Alessandro en collega’s is door studenten van de opleiding Voeding en Diëtetiek van de Hogeschool van Amsterdam aangepast aan het Nederlandse voedingspatroon met een focus op de meest voorkomende eetculturen (Nederlandse, Turkse, Marokkaanse, Surinaamse en Antilliaanse eetcultuur).
Er heeft een eerste onderzoek in samenwerking met de DNN (Diëtisten Nierziekten Nederland) plaatsgevonden onder diëtisten en patiënten. Hieruit bleek dat de Fosfaatpiramide nog onvoldoende cultuurspecifieke tussendoortjes bevat.
Vanaf september 2022 zal vervolgonderzoek starten tussen DNN en de Hogeschool van Amsterdam om cultuurspecifieke piramides te ontwikkelen, gericht op tussendoortjes. Hiervoor is gekozen omdat uitbreiding van de huidige piramide met tussendoortjes het geheel onoverzichtelijk zou maken.
Bron: NVD
Voor meer informatie over de fosfaathoeveelheden in voedingsmiddelen en voedingsadditieven, zie:
Gerelateerd nieuws:
| Bronnen |
|