Hartfunctie verbetert door vitamine C

2 maart 2022

Vitamine C heeft een gunstig effect op de pompkracht van het hart. Het effect lijkt het grootst bij mensen die al hartproblemen hadden.

 

Dit blijkt uit een meta-analyse van onderzoekers van het Amsterdam UMC en de universiteit van Helsinki dat gepubliceerd is in Frontiers in Cardiovasculair Medicine.

Een vitamine-C-tekort kan bij gezonde mensen leiden tot moeheid, kortademigheid, vocht in de benen en de longen en pijn op de borst. Dit zijn typische symptomen van hartfalen. Hoe gezonder het hart, des te harder het hart kan knijpen en hoe meer bloed de linkerhartkamer per slag wegpompt. De onderzoekers wilden weten of toediening van vitamine C de pompkracht verbetert en deden een meta-analyse.

Totaal werden de gegevens van 6 onderzoeken met in totaal 246 hartpatiënten bekeken. Daaruit bleek dat door toediening van vitamine C de pompkracht met gemiddeld 12% toenam. Deze patiënten hadden dus al hartproblemen. Verder zag men in 6 onderzoeken met 177 mensen zonder hartklachten dat de pompkracht gemiddeld met 5,3% toenam. Het lijkt er dus op dat mensen met hartproblemen het meeste baat hebben bij vitamine C.

De onderzoekers pleiten voor verder onderzoek naar vitamine C en hartfalen, vooral bij patiënten met een lage pompkracht van de linkerhartkamer en met een lage vitamine C-inname.

Bron: Amsterdam UMC

 

 

Meer informatie over de werking van vitamine C, zie:

 

 

Gerelateerd nieuws:

 

Overige informatie

Bronnen

Reacties

Zelf een reactie toevoegen

De velden gemarkeerd met een * zijn verplicht.