Biomarkers voor alcoholgebruik

29 november 2021

De anamnese is de hoeksteen bij de diagnostiek van overmatig chronisch alcoholgebruik. Laboratoriumonderzoek kan hierbij helpen.

 

Overmatig alcoholgebruik

Van overmatig alcoholgebruik wordt gesproken bij gemiddeld 3-4 eenheden alcohol per dag (grofweg 1 liter bier of een ½ liter wijn per dag) gedurende minimaal 1 week. Bij inname van meer dan 6 glazen (60 g) alcohol per dag (mannen) of 4 glazen (40 g) per dag (vrouwen) ontstaat op lange termijn ernstige orgaanschade.

Elke soort alcoholhoudende drank heeft zijn eigen standaardglas, waarvan de inhoud overeenkomt met ongeveer 10 g alcohol. De hoeveelheid alcohol in zo’n standaardglas wordt in ongeveer 1 uur afgebroken.

 

Acute alcoholintoxicatie

Patiënten met het vermoeden op een acute alcoholintoxicatie worden vaak opgenomen op de spoedeisende hulp van het ziekenhuis waar het alcoholpromillage in het bloed (BAC, bloedalcoholconcentratie) wordt bepaald. De afkapwaarde is 0,5 0/00.

BAC is een maat voor recent geconsumeerde ethanol en wordt in het laboratorium bepaald. De politie maakt veelal gebruik van een alcoholademtest bij een alcoholcontrole in het verkeer.

 

Chronisch alcoholgebruik

Het opsporen van chronisch alcoholgebruik is echter niet altijd eenvoudig. De anamnese blijft de hoeksteen in de diagnostiek van een al dan niet overmatige alcoholconsumptie. Laboratoriumonderzoek kan de anamnese ondersteunen. Hiervoor verdienen de meting van koolhydraatdeficiënt transferrine (CDT) in het bloed, eventueel samen met gamma-glutamyltranspeptidase (γ-GT), de voorkeur.

De afkapwaarde voor CDT is 2% en voor γ-GT 74 U/l (mannen) en 44 U/l (vrouwen). Dit geeft een beeld van de afgelopen 2-3 weken.

 

Begeleiding bij alcoholabstinentie

Om een patiënt in een abstinentietraject te volgen kan voor de korte termijn (< 5 voorafgaande dagen) het beste voor ethylglucuronide (EtG) in de urine worden bepaald (afkapwaarde 57 µg/mmol kreatinine). Voor het monitoren over een langere periode kan gekozen worden voor CDT.

 

Meer informatie

Meer informatie is te vinden in het artikel Biomarkers voor alcoholgebruik in het NTvG.

 

 

Gerelateerd nieuws:

 

Overige informatie

Bronnen

Reacties

Zelf een reactie toevoegen

De velden gemarkeerd met een * zijn verplicht.