Ernstige hypomagnesiŽmie door protonpompremmers

25 september 2018

Casusbeschrijving van een ernstig zieke patiŽnt met een te lage magnesiumstatus door omeprazolgebruik.

 

Casusbeschrijving uit het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde:

Een 72-jarige vrouw was initieel opgenomen op de afdeling Interne Geneeskunde wegens een urosepsis, waarvoor zij werd behandeld met antibiotica.

Eťn week na ontslag werd zij opnieuw opgenomen vanwege misselijkheid, braken en duizeligheid. Daags na heropname werd zij overgeplaatst naar de afdeling Intensive Care wegens tetanie en respiratoire insufficiŽntie door decompensatio cordis bij een hartritmestoornis.

Laboratoriumonderzoek toonde een ernstige hypomagnesiŽmie (0,09 mmol/l) aan (referentiewaarde 0,7-1,0 mmol/l).

Dit klinische beeld was het gevolg van het langdurig gebruik van de protonpompremmer omeprazol.

Na onder meer het staken van omeprazol en intraveneuze suppletie van magnesium herstelde de patiŽnt vlot.

Uit de literatuur blijkt dat langdurig gebruik van protonpompremmers kan leiden tot hypomagnesiŽmie (vooral bij patiŽnten met een risico genotype dat de magnesiumabsorptie in de darm en de reabsorptie van magnesium in de nieren verlaagt).

 

Leerpunten

  • Het klachtenpatroon van hypomagnesiŽmie kan variŽren van asymptomatisch tot levensbedreigend.
  • Controleer de magnesiumconcentratie in serum bij patiŽnten die langdurig protonpompremmers gebruiken en die zich presenteren met onbegrepen neuromusculaire, cardiovasculaire en aspecifieke klachten.

 

Voor meer informatie bekijk:

 

Gerelateerd nieuws:

 

Overige informatie

Bronnen

Reacties

Zelf een reactie toevoegen

De velden gemarkeerd met een * zijn verplicht.