Het gebruik van obesitasmedicijnen in Europa

26 januari 2026

Het IVM heeft een rapport uitgebracht met gebruikscijfers en vergoedingsvoorwaarden van gewichtsverlagende geneesmiddelen in Europa.

 

Het effectief behandelen van obesitas met geneesmiddelen is iets van het laatste decennium door de opkomst van nieuwe geneesmiddelen (semaglutide, liraglutide en tirzepatide). Deze middelen waren al eerder geregistreerd bij type-2-diabetes. Met de komst van deze middelen ontstond de discussie of gewichtsverlagende geneesmiddelen vergoed moeten worden bij obesitas.

Naast de nieuwe geneesmiddelen zijn ook eerder geregistreerde geneesmiddelen zoals Orlistat en naltrexon/bupropion beschikbaar voor de behandeling van obesitas.

Het rapport Het gebruik van gewichtsverlagende geneesmiddelen in Europa van het IVM (Instituut Verantwoord Medicijngebruik) vergelijkt de gebruikscijfers en vergoedingsvoorwaarden van gewichtsverlagende middelen in Europa.

 

Prevalentie obesitas

De prevalentie van obesitas varieert tussen 14 en 31% in Europa.

Landen met de hoogste prevalentie zijn Ierland (31%) en het Verenigd Koninkrijk (27%).

Landen met de laagste prevalentie zijn Denemarken (14%) en Zwitserland (15%).

 

Gebruik van gewichtsverlagende geneesmiddelen

Het gebruik van semaglutide bij alle aandoeningen neemt in vrijwel alle onderzochte landen toe sinds 2020. Het verloop van het gebruik van liraglutide varieert daarentegen. In Nederland stijgt het gebruik van beide middelen sinds 2020. Het gebruik van tirzepatide is nog beperkt, doordat dit middel pas in 2024 in Europa is goedgekeurd bij obesitas. Het gebruik van nieuwe gewichtsverlagende middelen bij alle aandoeningen was in 2024 het hoogst in Noorwegen en Denemarken.

 

Vergoeding

Eén van de onderzochte landen vergoedt tirzepatide, 2 landen vergoeden semaglutide en 5 landen vergoeden liraglutide bij obesitas.

Het gebruik van liraglutide bij obesitas was in 2024 het hoogst in Finland, Nederland en Tsjechië.

Het gebruik van naltrexon/bupropion was het hoogst in Noorwegen en dat van Orlistat in Zweden.

 

Conclusie

Het verloop van het gebruik en vergoedingvoorwaarden van gewichtsverlagende middelen varieert tussen de onderzochte Europese landen. Relatief weinig landen vergoeden gewichtverlagende geneesmiddelen bij obesitas en de vergoedingsvoorwaarden komen niet altijd overeen met de afkapwaarden uit de registratiestudies. Het volume van het gebruik van gewichtsverlagende geneesmiddelen lijkt niet samen te hangen met het al dan niet vergoeden van het geneesmiddel en/of de prevalentie van obesitas in het land.

De komende jaren zal moeten blijken of de stijgende trend in het gebruik van semaglutide zich voortzet en hoe het gebruik van tirzepatide zich in Europa ontwikkelt.

Bron: IVM

 

 

Lees meer over het gebruik van gewichtsverlagende geneesmiddelen in de behandeling van obesitas, zie:

 

 

Gerelateerd nieuws:

 

Overige informatie

Bronnen

Reacties

Zelf een reactie toevoegen

De velden gemarkeerd met een * zijn verplicht.