Nazorg na bariatrie is geen huisartsenzorg

14 oktober 2025

De NHG/LHV hebben besloten om nazorg na een bariatrische operatie niet op te nemen in de NHG-standaard Obesitas 2025.

 

De nazorg na bariatrische chirurgie is op dit moment niet geborgd. 

In de richtlijn Chirurgische behandeling van obesitas 2020 staat als aanbeveling dat de patiënt na 2 jaar terugverwezen kan worden naar de huisarts of POH voor de nazorg. Deze aanbeveling is niet met het NHG (Nederlands Huisartsengenootschap) afgestemd.

In een knelpunteninventarisatie is naar voren gekomen dat de follow-up van patiënten na bariatrie nu regelmatig zonder overdracht bij de huisarts terechtkomt. Het idee dat de huisarts de nazorg bij deze patiënten (na x aantal jaar) overneemt van de tweede lijn is uitgebreid besproken in de NHG-werkgroep die zich bezig hield met de update van de NHG-standaard Obesitas. De volgende knelpunten voor de praktijk kwamen naar voren voor de nazorg voor bariatrische chirurgie:

  • Er is geen ketenzorgprogramma of financiering.
  • Het is onduidelijk welk aanvullend onderzoek is geïndiceerd. Er zijn verschillende Regionale Transmurale Afspraken (RTA) in omloop, deels in tegenspraak met de tweedelijns richtlijn.
  • Het is onduidelijk wat er gedaan moet worden bij afwijkende waarden van aanvullend onderzoek en consultatie en/of terugverwijzing is niet geborgd. Het NHG heeft hierover contact gehad met de Nederlandse Vereniging voor Heelkunde (NVVH), maar heeft geen overeenstemming bereikt. In overleg met de LHV (Landelijke Huisartsen Vereniging) heeft de NHG-werkgroep besloten om nazorg na bariatrie niet op te nemen in de herziene NHG-standaard Obesitas 2025. Nazorg na bariatrie is geen huisartsenzorg.

Bronnen: NHG / Huisarts en Wetenschap

 

 

Lees meer over de voedings- en leefstijladviezen voor patiënten die een bariatrische operatie hebben ondergaan en over de vitamine- en mineralendeficiënties die op de korte en lange termijn kunnen optreden bij bariatrische patiënten en welke suppletie gewenst is in:

 

 

Gerelateerd nieuws:

 

Overige informatie

Bronnen

Reacties

Zelf een reactie toevoegen

De velden gemarkeerd met een * zijn verplicht.