Oorzaken onvoldoende vitaminegebruik na maagverkleining

19 september 2022

Circa 22% van de mensen met obesitas die een maagverkleining ondergaan, nemen na hun operatie geen of niet elke dag de voorgeschreven multivitaminen in.

Bron: Catharina Ziekenhuis

 

Marieke Smelt (diëtist en physician assistant) van het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven onderzocht de risico’s en de oorzaken.

Vrijdag 16 september 2022 promoveerde zij op haar onderzoek aan de Wageningen University & Research (WUR).

 

Belang multivitaminen

Multivitaminen spelen een grote rol in het leven van patiënten met obesitas die een maagverkleining hebben ondergaan. Door de veranderingen in het maagdarmkanaal vermindert de opname van voedingsstoffen, vitamines en mineralen na een maagverkleining. Hierdoor kan zelfs bij een gezond eetpatroon een tekort aan vitamines en mineralen in het lichaam ontstaan.

Het is daarom belangrijk dat deze patiënten multivitaminen slikken omdat zij anders door een tekort aan vitamines en mineralen een groter risico hebben op medische problemen zoals bloedarmoede, beschadiging van het zenuwstelsel, spierzwakte en botontkalking.

Toch slikken sommige patiënten geen multivitaminen en Marieke Smelt wilde weten waarom.

 

Onderzoek

Uit een enquête onder ruim 4.600 patiënten in 4 ziekenhuizen in Nederland, blijkt dat patiënten de multivitaminen niet nemen vanwege maag- en darmklachten, de kosten, de vieze smaak en geur en een tekort aan informatie en kennis.

Daarnaast is 30% van de patiënten ontevreden over de gesprekken met zorgverleners, die in de polikamer aan de patiënt uitleggen dat multivitaminen belangrijk zijn.

 

Verbeteringen

'Blijkbaar communiceren we dat als professionals niet op de goede manier. Dat moet anders. We zijn nu bezig met het ontwikkelen van een module samen-beslissen gericht op het gebruik van multivitaminen. Daarnaast zijn we een checklist aan het ontwikkelen voor zorgverleners zodat ze die module op een eenvoudige manier toe kunnen passen tijdens het gesprek met de patiënt', aldus Smets.

Ook met de andere uitkomsten van haar onderzoek ging ze aan de slag. 'De multivitaminenproducent past het supplement aan om de smaak en geur te bevorderen. Voor patiënten met maag-darmklachten heeft het Catharina Ziekenhuis een speciale buikpijnpolikliniek opgericht. Daar kijken we heel gericht naar waar die klachten vandaan komen en wat we kunnen doen om die weg te nemen.'

Daarnaast is het belangrijk dat er erkenning komt voor vergoeding van gespecialiseerde en bewezen effectieve multivitaminensupplementen vanuit NZa en Zorgverzekeraars Nederland. 'Het is goedkoper om de kosten van de multivitaminen gewoon te vergoeden. Doe je dat niet dan zijn de zorgkosten uiteindelijk veel hoger als patiënten later medische problemen ontwikkelen', verduidelijkt Smelt.

 

Promotie

Bronnen: Catharina Ziekenhuis / WUR / NAPA (Nederlandse Associatie Physician Assistants)

 

 

Voor meer informatie over de gevolgen van vitamine- en mineralentekorten na een bariatrische operatie, zie:

 

Overige informatie

Bronnen

Reacties

Zelf een reactie toevoegen

De velden gemarkeerd met een * zijn verplicht.