Ouderen met een te laag natriumgehalte in hun bloed, vallen vaker en hebben meer kans op botbreuken. Dit blijkt uit het grootschalige Rotterdamse ERGO onderzoek.
Voorheen werd gedacht dat een laag natriumgehalte in het bloed onschadelijk was. Uit het Erasmus Rotterdam Gezondheid Onderzoek (ERGO) blijkt dat deze opvatting moet worden bijgesteld.
Vorige week presenteerde de Carola Zillikens (internist van het Erasmus MC te Rotterdam) op het European Congress of Endocrinology in Rotterdam haar bevindingen. Daarnaast zijn haar bevindingen online gepubliceerd in the Journal of Bone and Mineral Research.
Onderzoeksresultaten
Van de onderzochte 5.208 oudere mannen en vrouwen bleek 7.7% een milde hyponatriëmie (120-135 mmol Na/l) te hebben. Uit het onderzoek blijkt dat een milde hyponatriëmie bij ouderen leidt tot 61% meer wervelbreuken, en 39% meer breuken op andere plaatsen zoals pols en heupen. Verder waren ouderen met een natriumtekort vaker (24%) nog onlangs gevallen. Het sterftecijfer onder de ouderen met een natriumtekort lag 21% hoger dan bij de ouderen zonder een natriumtekort.
Belang natriumbalans
‘Het is vooral belangrijk dat het natriumgehalte in het lichaam in balans is’, aldus Zillikens. ‘Verstoring kan leiden tot een verstoring in de werking van het lichaam, bijvoorbeeld aantasting van de functie van de hersenen.’
Oorzaken natriumtekort
Voedsel is niet zo zeer van invloed op het natriumgehalte, zoals weleens onterecht wordt aangenomen, zegt Zillikens. ‘Het zijn vooral ziekten, zoals chronische nier- en leverziekten, en bepaalde medicijnen die de hoeveelheid natrium in het lichaam kunnen beïnvloeden.’
Nader onderzoek nodig
Zillikens vindt dat er vervolgonderzoek moet komen. Hierin zal onder andere moeten worden onderzocht of het toedienen van extra natrium de kans op botbreuken verkleint.
Bron: Erasmus Magazine
Bronnen |
|